E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemZelenskiy: Rus birlikleri Zaporija'dan derhal çekilmeli---

Zelenskiy: Rus birlikleri Zaporija'dan derhal çekilmeli

Zelenskiy: Rus birlikleri Zaporija'dan derhal çekilmeli
16 Ağustos 2022 - 13:01 borsagundem.com.tr

Zelenski ulusa sesleniş konuşmasında Rusya’nın Zaprorijya Nükleer Santrali’nde ‘kışkırtıcı’ bombardımanına devam ettiğini belirterek, “Tüm Rus birlikleri, hiçbir koşul olmaksızın tesisten ve komşu bölgelerden derhal çekilmelidir” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, gece saatlerinde yaptığı günlük ulusa sesleniş konuşmasında, Rusya’nın Zaporijya Nükleer Santrali’nde ‘kışkırtıcı’ bombardımanına devam ettiğini belirterek, “Bütün bunlar, Rusya’nın, Rusya’ya güçlerini santralden çekmesi çağrısında bulunan Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin ve diğer 15 ülkenin (toplamda 42) güvenlik taleplerini reddettiğini açıkça gösteriyor. Bir terör devleti, özellikle böylesine hassas bir konuda uluslararası toplumun taleplerini tamamen görmezden geliyorsa, bu, acilen harekete geçilmesi gerektiğini açıkça göstermektedir” şeklinde konuştu.

ZELENSKİ YENİ YAPTIRIM ÇAĞRISINI YİNELEDİ

Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki herhangi bir radyasyon kazasının, AB ülkeleri, Türkiye, Gürcistan ve daha uzak bölgelerdeki ülkeleri etkileyebileceğini söyleyen Zelenski, “Bu konu zaten en yüksek -BM ve IAEA- uluslararası düzeyde dile getirildi. Rusya'nın nükleer şantajı devletler arasında da tartışılıyor. G7'nin dışişleri bakanlarından konuya dair açıklama yapılmıştı. Bu nükleer krizden Rusya'nın sorumlu olduğunu açıkça anlıyorlar. Ancak tartışmalardan ve çağrılardan Rusya'ya, Rosatom'a ve terörist devletin tüm nükleer endüstrisine karşı yeni sert yaptırımlara geçiş yapmamız gerekiyor. Tüm Rus birlikleri, hiçbir koşul olmaksızın tesisten ve komşu bölgelerden derhal çekilmelidir” dedi.

“GÜNEYDE DÜŞMANA BASKI UYGULUYORUZ”

Cephedeki duruma dair de bilgi veren Zelenski, durumda geçen gün boyunca önemli bir değişiklik olmadığını, Ukrayna ordusunun Donbas’ta, Harkiv bölgesinde direnişinin devam ettiğini belirterek, “Ülkemizin güneyinde düşmana baskı uyguluyoruz” ifadelerini kullandı.

Rusya-Ukrayna doğalgazında yeni gelişme!

 

Rusya: Ukrayna ordusu, hidroelektrik santralini vurdu

 

Rusya Savunma Bakanlığı: Ukrayna limanlarında 58 yabancı gemi alıkonuldu

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • fafa16 Ağustos 2022 15:34

    Amerika ve Batı acımasızca kazık attı.Ukrayna'ya yazık oldu,seni de kullandılar.

  • tacticus16 Ağustos 2022 14:24

    ukrayna asker ve malzeme kaybını minimize edip gereksiz hazırlıksız saldırı maceralarına girmeden para ve malzeme tedariğini sağladığı sürece ruslar çinden destek alamazsa yarası küçük sürekli kan kaybeden ceylan pozisyonunda olur