E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemÜçlü zirve için çok çarpıcı yorum---

Üçlü zirve için çok çarpıcı yorum

Üçlü zirve için çok çarpıcı yorum
15 Temmuz 2022 - 11:40 borsagundem.com.tr

Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin 19 Temmuz'da Tahran'da gerçekleştireceği 3'lü zirvenin sonuçlarının, ABD ve Batı ülkelerini 'şoka uğratacağını ve titreteceği' ifade edildi.

İran merkezli Dünya İslam Mezheplerini Yakınlaştırma Kurumu Genel Sekreteri Hamid Şehriyari, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan arasında Tahran'da 19 Temmuz'da yapılacak görüşme ve müzakerelerin sonuçlarının ABD ve Batı ülkelerini 'şoke edeceğini ve titreteceğini' söyledi.

Sputnik'in haberine göre, Şehriyari, "Reisi, Erdoğan ve Putin arasındaki görüşmeler Amerikan militarist siyasetini şoka uğratacak ve titretecek. Bu toplantı Washington'un hoşuna gitmeyecek, ancak biz bu tür toplantıların daha sık yapılmasını sağlamak için her şeyi yapmalıyız" diye konuştu.

Batılı ülkelerin Basra Körfezi'nde, Ortadoğu'da ve genel olarak dünyada sürekli gerginlik istediğini kaydeden Şehriyari, "Batı'nın çıkarları çatışmaları tetiklemektir. Dünyada gerilim olmayıp sadece istikrar olacaksa ABD ve Batı bu bölgelere gelemez. Karşı karşıya gelme durumunda ise ABD ve diğer Batılı ülkeler, alışılageldik bir şekilde 'biz mutlaka gelmeliyiz, sizin orada savaş var' diyecek" ifadelerini kullandı.

İran, Türkiye ve Rusya liderlerinin Tahran'da yapacakları görüşmelerin bölgedeki gerilimin düşmesine ve devletlerin çıkarlarına katkıda bulunacağını vurgulayan Şehriyari, "Hepimizin ortak görevi, kolektif güvenlik dahil olmak üzere ülkelerimizin devlet çıkarlarını sağlamaktır" vurgusunu yaptı.

İran ve Suudi Arabistan ilişkilerinde olumlu sinyal

 

Rusya, Ukrayna'da iş merkezini vurdu

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (10)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Fatih16 Temmuz 2022 11:36

  Üçününde halkı açlığından geberiyor. Ekonomik olarak çökmüş baskı ile yönetilen 3 ülke. Halk açlığından, baskıdan bıkmış durumda bunlar şov peşinde.

 • yunus16 Temmuz 2022 11:11

  TANAP,koskoca AB ye yetmez,Avrupada bu sene kış çok sert geçecekmiş.,Türkiyeden, gaza alternatif olarak,elektrikte alacaklardır,,,enerjiye yatırım yapılabilir.

 • Batu16 Temmuz 2022 04:11

  ABD ve Rusya hiç bir savaşta zıt kutup olmamıştır hep beraber savaşmıştır umarım bir kutup vardır ve o kutupta keyfi yaptırım uygulayan ABD yerine Rusya’yı tercih ederim

 • Selim15 Temmuz 2022 17:01

  Bu üclünün ittifak yapması iyi olur. Cok abartmadan

 • ALİ KODUŞ15 Temmuz 2022 15:16

  Türkiye nin abd ve ab ülkelerinin kalleşlikleri girdabından çıkması için bir şeyler yapması gerekmektedir yoksa senelerce bu işler böyle devam eder ise abd ve ab ile nato yüzbinlerce insanımızı daha şehit edecek, ülkemizde  her türlü kaosları çıkartacaklardır.

 • Megedon15 Temmuz 2022 13:09

  İstanbul ve dinyeperin doğusu ve batısı ekseninde yeni bir iki kutuplu batı doğu medeniyetler çatışması hazırlanıyor olabilir. İstanbulu elinden alıp Türkiyeyi doğuya Ukraynayı batıya vermiş görünüyorlar. Armegedon sonrası herkes kaybeder tek kazanan oyunu kuran olur. Robotik hibrit çağa girilirken kol gücüne değil büyük ölçüde beyin gücüne dayalı insanların geliştirdikleri araçlar üzerinden üretim gelişecek. Yıkıcı bir geçiş dönemi. Ülkelerin tamamına yakını hazırlıksız, robotik hibrit yapay zeka dönemini ve sonuçlarını kavramış değil, ve hala niteliksiz çoğalıyor. Boşa çıkan çoğalan ve tüketmek zorunda olan büyük kitleleri ne yapacaklar. İşte o dönem zor dönem, Global savaş dönemi.

 • Atilla15 Temmuz 2022 12:47

  Bu üç ülke akıllı olmazsa sıkı ve güvenilir plan dahilinde işbirliği yapmazsa üçü de şu anda topun ağzında. Acilen Suriye, Irak ve Ukrayna işi çözülmeli. Ülkeleri parçalayıp paylaşma siyaseti değil güçlendirme ve ittifak siyaseti güdülmeli.

 • Tufan15 Temmuz 2022 12:37

  İran rusya beraber hareket ederek her zaman bize düşmanlık ediyorlar. Reis bunu iyi bilir ama siyaseten ülke menfaatlerini en iyi şekilde kazanması gerekiyor. Bugün İslam aleminin en büyük sorunu iran şiasıdır. Kaç milyon sünniyi katlettiler. Deaş bahanesiyle abd şiayı iyice körükledi. Abd israil iran beraber sünni katliamına devam ediyorlar.

 • Murat15 Temmuz 2022 17:05

  Sığır yavrusu Malak ... büyükelçilerden medet umuyor tabi

 • Malak15 Temmuz 2022 16:10

  Kabile reisinden medet uman saftirik