E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaOtomotivTOGG Avrupa'ya açılıyor---

TOGG Avrupa'ya açılıyor

TOGG Avrupa'ya açılıyor
17 Kasım 2023 - 09:35 borsagundem.com.tr

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, '2025 yılında Avrupa yollarında artık TOGG'u da göreceğiz' dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Brüksel temasları kapsamında gazetecilerle bir araya gelerek açıklamalarda bulundu.

Ön siparişi verilen 20 bin Togg'un yıl sonuna kadar sahiplerine teslim edileceğini belirten Kacır, "2024 sonu itibarıyla Togg artık Avrupa Birliği'ne (AB) ihraç edilme noktasına gelmiş olacak ve 2025'te Avrupa yollarında her geçen gün artan sayıda Togg göreceğiz." dedi.

Bakan Kacır, Togg'un doğuştan akıllı ve elektrikli bir otomobil olarak tasarlandığını anımsatarak, "Aslında Togg başlı başına Türkiye'nin yeşil dönüşümünün ve karbon nötr vizyonunun en somut örneklerinden birisidir." diye konuştu.

"YENİ YATIRIM HABERLERİ GELECEK"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, elektrikli araçlar konusunda çok sayıda uluslararası firma ile görüştüklerini kaydederek, Türkiye'de günden güne bu alanda yeni yatırım haberlerinin alınacağını anlattı.

Tesla ve başka şirketler ile de irtibatta olduklarını dile getiren Kacır, "Çinlilerin de çok ciddi bir ilgisi var. Türkiye'ye değer katacak her yatırımcıya kapımızı açtık. Yeter ki bir kazan kazan anlayışıyla hareket etsinler. İnanıyorum ki önümüzdeki dönemde yeni haberler duyacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Toyota'nın şarj edilebilir hibrit üretiminde Avrupa'daki ilk adımını Türkiye'de attığını hatırlatan Kacır, "Geçtiğimiz haftalarda onun törenini gerçekleştirdik. Ford, elektrikli ticari araçlar üretmeye dönük yatırımı Yeniköy tesislerini tamamlamış oldu." şeklinde konuştu.

Kacır, söz konusu tesisin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiklerini anımsatarak, "Tesisin kapasitesi 105 binden 400 binin üzerine çıktı. Çok muazzam bir yatırım oldu. Sadece Ford araçlar değil Volkswagen araçlar da orada üretilecek. Bütün bunlar Türkiye'nin yeşil dönüşümünün bir parçası." ifadelerini kullandı.

Ulaştırmada sadece kara araçlarında değil raylı sistemlerde de elektrifikasyonu hızlandırdıklarına işaret eden Kacır, "E5000 elektrikli lokomotifimiz bir başka kritik proje. Bütün bu projelerin önümüzdeki dönemde sayısı artacaktır." diye konuştu.​​​​​​​

Bakan Kacır: TOGG en kritik projemiz

 

Banttan inen Togg araçlarının sayısı 10 bini aştı

 

Erdoğan'dan Tokayev’e Togg hediyesi

 

Döktaş, yerli otomobil TOGG'a parça üretiyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • ALİ RIZA GÜZELKALE17 Kasım 2023 10:37

    Bizim vizyonsuz ve projesiz muhalefette hani fabrika nerede otomobil yapacaklarmış hani otomobil nerede, yok canım otomobil mi yaptık italya da yapılıp gemiler ile gelmektedir.Dediler.Ali babacan da bunun neresi TÜRK MALI bu montaj tüm parçaları yurtdışından geliyor demiş idi.Bir tane muhalefet lideri gidip de bu fabrikayı silah sanayi fabrikalarının bir tanesini zahmet edip de ziyaret dahi etmediler.Gazateci fatih altaylı dahi alay etmiş idi.hani nerede otomobil kura ile satılan otomobilleri yapamazlar diye.İşte bu zihniyetler ülkeyi 100 dır bu hale getirdiler.aslında bir TÜRK DÜNYA YA BEDELDİR ....İmkan verilir ise.

  • hoca17 Kasım 2023 12:57

    zararına araba satıp, avrupayı zengin etmek vizyon değil, enayilik

  • Ahmet Özbir17 Kasım 2023 10:29

    bilançoyu açıklayın, zararına araba satmayın avrupaya şov olsun diye. birim araç maliyetini meclis bütçe komisyonunda açıklayın