E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemTİM Yönetim Kurulu üyeliği için yeni düzenleme---

TİM Yönetim Kurulu üyeliği için yeni düzenleme

TİM Yönetim Kurulu üyeliği için yeni düzenleme
05 Kasım 2022 - 12:00 borsagundem.com.tr

Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmelik yürürlüğe girdi. Yönetmelikle birlikte Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin Yönetim Kuruluna seçilmek için gereken ihracat tutarında alt sınır arttıldı.

Ticaret Bakanlığının "Türkiye İhracatçılar Meclisi ile İhracatçı Birliklerinin Kuruluş ve Görevleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Üyelerin genel kurula katılabilmeleri için 20 bin dolar ve üzerinde ihracat gerçekleştirmeleri gerekecek.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kuruluna seçilmek için gerekli ihracat tutarının alt sınırı, tarım sektörü için 250 bin dolardan 1 milyon dolara, sanayi ve madencilik sektörleri için 1 milyon dolardan 5 milyon dolara yükseltildi.

Buna göre, ihracatçı birliğine olan borcu silinenlerin üyelikleri, silinmeye ilişkin kararın alındığı tarih itibarıyla sona ermiş sayılacak.

Üyelerin genel kurula katılabilmeleri için 20 bin dolar ve üzerinde ihracat gerçekleştirmeleri gerekecek.

Genel kurul öncesinde Birliğe ticaret sicil gazetesi, sicil tasdiknamesi veya imza beyanı ibraz edilmesi zorunluluğu kaldırılırken, temsilci bildirim yazılarının iletilmesi yeterli olacak. Genel kurul toplantılarına çağrı, "ilan.gov.tr" adresi üzerinden yapılacak.

Yönetim kuruluna seçilmek için gerekli ihracat tutarı alt sınırı tarım sektöründe 1 milyon dolar, sanayi ve madencilik sektörlerinde 5 milyon dolar oldu. Daha önce bu sınır, tarım sektörü için 250 bin dolar, sanayi ve madencilik sektörleri için 1 milyon dolardı.

Yönetmelikle, yönetim kurulu başkan yardımcılarının, koordinatör başkan yardımcılarının, sektör kurulu başkan yardımcılarının, TİM başkanvekillerinin seçiminde oyların nasıl kullanılacağı konularına da açıklık getirildi.

İhracatta yeni rekor

 

İhracatı Geliştirme AŞ'den 6,7 milyar TL kredi desteği

 

İhracat İklimi Endeksi eşik değerin altında

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)