E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlakTalep azaldı, konut fiyatlarında düşüş bekleniyor---

Talep azaldı, konut fiyatlarında düşüş bekleniyor

Talep azaldı, konut fiyatlarında düşüş bekleniyor
12 Eylül 2022 - 16:57 borsagundem.com.tr

Küresel konut piyasası için alarm zilleri çalıyor. Merkez bankalarının faizleri yükseltmesi, kredi faizlerini ve konut maliyetlerini artırırken talebi azaltmaya başladı.

Pandemi sırasında ev satın almak için ucuza borçlanma dönemi sona ererken milyonlarca insan yükselen kredi maliyetleri nedeniyle daha yüksek ödemelerle karşı karşıya. Öte yandan pek çok bölgede fiyatlar geri çekilmeye başladı.

Bloomberg’in analizine göre; Sidney, Stockholm ve Seattle gibi dünya konut piyasasının kalbinin attığı pek çok bölgede merkez bankalarının faiz oranları hızlı bir şekilde yükseltmesi ve konut piyasasının soğuması nedeniyle ev fiyatları düşerken alıcılar da geri çekiliyor.

KONUTTA  ALARM ZİLLERİ ÇALIYOR

Analize göre, hanehalkı servetinin en önemli bileşenlerinden biri olan gayrimenkuldeki hızlı soğuma, küresel ekonomik gerilemeyi daha da kötüleştirmekle tehdit ediyor. Şu ana kadar yaşanan düşüş 2008 mali krizinin seviyelerine yakın değil. Ancak bu gelişmelerin nasıl sonuçlanacağı, resesyonu tetiklemeden enflasyonu düşürmek isteyen merkez bankacıları için kilit bir değişken.

Avustralya ve Kanada gibi balon yaratan pazarlar şimdiden hızlı fiyat düşüşleriyle karşı karşıya kalırken ekonomistler dünya çapındaki düşüşün daha yeni başladığına inanıyor. Artan kredi ödemeleri alıcıları konut pazarına girmekten caydırırken bu durum emlak fiyatlarını baskılamayı sürdürüyor.

UZMANLAR DÜŞÜŞ BEKLİYOR

IMF’nin küresel ev fiyatları üzerine yazdığı bir makalenin yazarlarından Japon Hosei Üniversitesi’nden Hideaki Hirata konu ile ilgili değerlendirmesinde, “2023 ve 2024’te küresel olarak senkronize bir şekilde konut piyasasında düşüş gözlemleyeceğiz” dedi. Hosei azalan talebe yönelik işaretlere dikkat çekti.

Nomura Holding’in küresel pazar araştırması bölümünün başkanı olan Rob Subbaraman ise, “Borç almış genç ailelerin reel ücretlerin düştüğü bir dönemde faiz oranlarında yaşanan artış şok edici olabilir” dedi.

Tüm bu artışa rağmen ABD, Fransa gibi ülkelerde pek çok tüketici geçmiş yıllarda sabit faizli kredilerle ev aldığı için bir miktar rahat. Ancak yeni kredi almayı düşünenlerin işi oldukça zor. Öte yandan Kanada, Yeni Zelanda gibi ülkelerde değişken faizli kredilerin payı oldukça yüksek.

AVUSTRALYA VE KANADA'DA CİDDİ KRİZ BEKLENİYOR

Bununla birlikte konut piyasasının sıcak olduğu ülkelerde uzmanlar fiyat artışlarının durmasını veya fiyatların gerilemesini bekliyor.

Avrupa’nın en sıcak pazarlarından biri olan İsveç’te ev fiyatları ilkbahardan bu yana yaklaşık yüzde 8 düştü ve çoğu ekonomist bu düşüşün yüzde 15’e ulaşmasını bekliyor.

Öte yandan İngiltere’de de fiyat düşüşleri hızlanıyor. Bir Bloomberg analizine göre şu anda Londra’nın ilçelerinin neredeyse yarısında konut değerleri sabit kalıyor veya düşüyor. HSBC’nin tahminine göre İngiltere ‘konut gerilemesinin eşiğinde’ bulunuyor. Analize göre talep gelecek yıl yüzde 20 düşecek.

Goldman Sachs da ABD’de konut fiyatlarının 2023’te yatay kalacağını tahmin ediyor. Bazı bölgelerde ise şimdiden düşüş işaretleri görülüyor.

Dünyanın en hareketli pazarlarından ikisi olan Avustralya ve Kanada’da ise ekonomistler ciddi bir kriz bekliyor. Bank of Montreal ekonomisti Robert Kavcic, “Harcama faaliyetlerinde önemli bir yavaşlama riski altındayız. Teknik olarak bir resesyon öngörmüyoruz ama çok yakınız” değerlendirmesinde bulundu.

Son olarak Bloomberg’te yer alan analizde ağustos ayında ev fiyatlarının son kırk yılın en büyük aylık düşüşünü kaydettiği Avustralya’da alarm zilleri çaldığı aktarıldı.

Hükümetten büyük sosyal konut hamlesi!

 

Yeni sosyal konut projesine başvuru şartları belirlendi

 

Cumhuriyet tarihin en büyük sosyal konut projesinde 250 bin konut yapılacak

 

Ucuz konut projesinin detayları belli oluyor

 

ABD'de konut fiyatları yüzde 18 arttı

 

İngiltere'de konut fiyatları yüzde 10 arttı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ..13 Eylül 2022 10:24

  Konutunu ucuza satan çok pişman olur. Asgari ücret yılbaşında ort. 8500 lü seviyelere gelecek. 2024 te ise 15 binli seviyeler olabilir. Seçimden sonra fiyatlar çok daha artacak her şeyde. Bunun bilincinde olun. Seçim sonrası kim gelirse gelsin fırtına esecek.

 • Mpolat 12 Eylül 2022 23:48

  Emlakçılar, bankaların kredi satmaya çalışması gibi her gün arıyorlar.

 • Recai12 Eylül 2022 23:19

  Verin reise yine yetkiyi, görün etkiyi

 • Pahalılık 12 Eylül 2022 23:07

  Konutlar 2 yil icinde %400 artti galiba. Fiyatlar %20 düşse bile vatandaş evi nasıl alacakki. Ornek vereyim 2 yıl oncesi 250 bin liralik ev simdi 1 milyon lira oldu. Şimdi 2 yil öncesinde 2 bin lira odeme gucu olan memurun odeme gucu bugun 4 bin liraya ciktigini farz edelim. Ama on peşinatı hazır da 300 olsa bile 75 ayda yani 6 yilda biriktirecektir, hadi onu kalani kredi olacakki 700 bin lira bankadan kredi çekse bile 180 ayda aylik ödemesi 19bin lira çıkiyor sanırım. Memur bunu nasil ödesin. Yani ev almak hayal gibi sanki. Fiyatlar yarı yariya inerse belki ancak canlanir inşaat sektörü

 • Ali12 Eylül 2022 21:47

  Yüzde 300..zam varken KONUT düşerse kaçırmayın saldırın

 • Tolga12 Eylül 2022 21:33

  Reis fiyatları 10 katına çıkardı. Yahu bu enflasyonda fiyat düşer mi

 • Geç12 Eylül 2022 17:45

  He he düşer çok beklerler.