E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaYatırımcı KöşesiSuwen Tekstli ve BMS Birleşik Metal sorusu---

Suwen Tekstli ve BMS Birleşik Metal sorusu

Suwen Tekstli ve BMS Birleşik Metal sorusu
21 Kasım 2023 - 09:20 borsagundem.com.tr

Yatırımcılar sordu, Yatırımcı Masası yanıtladı. İşte o analizler...

MAĞAZA SAYISI ARTTI

SORU- Suwen Tekstil’in fiyatı neden geriliyor? Daha nereye kadar iner?
Meltem Karal

CEVAP- Borsada işlem gören hisselerin fiyatının sürekli yükselmesini beklememeli. Piyasadaki gelişmelere bağlı olarak fiyatın gerilemesi ya da yükselmesi olağan bir durumdur. Yatırımcılar hissenin çok yükseldiğini düşündüğü noktada satışa geçerken fazla geride kaldığı noktada da alıma yönelebilmekte. Söz konusu durum Suwen Tekstil için de geçerli. Nisan 2022’de borsaya gelen hissenin ilk açılış fiyatı düzeltilmiş verilerle 4,66 TL’ye denk geliyor. Geçmiş fiyat seyri takip edilen hissenin yatayda hareket ettiği ardından yukarı atakta bulunduğu ve sonrasında tekrar kâr satışlarının etkisi ile gerilediği görülüyor. Son olarak geçtiğimiz şubat ayında başladığı çıkışını ekim ayına kadar devam ettirdi. 11 Ekim 2023 günü en yüksek 28,42 TL’ye kadar çıktı. Bu seviyeden sonra satışların daha fazla ağırlık bulduğu gözlendi. Günümüze kadar da satış baskısı devam etti. Son işlem gününde de kapanışını 19,60 TL’den gerçekleştirdi. Şirketin özellikle son iki yılda kârlılığında güçlü bir çıkış gözleniyor. Açıklanan 2023 dokuz aylık mali tablolarında da benzer bir durum söz konusu. Hem gelir hem de kâr büyümesi var. Dönem sonu kârı yüzde 88,22 oranında büyüdü. İvmenin sürmesi yıl sonunda da kârdaki büyümenin devam etmesine olanak tanıyacaktır. Tüm bunlardan ayrı olarak şirket 3 Kasım 2023 günü yaptığı açıklamada son iki ayda mağaza sayısını 162’den 183’e çıkardığını duyurdu.

YATIRIMLARIYLA MALİYETLERİNİ DÜŞÜRECEK

SORU- BMS Birleşik Metal’in dokuz aylık bilançosu hakkında yorumunuz nedir? Kârını nasıl buluyorsunuz?
Halil Çevik

CEVAP- İki yılı geçkin süredir borsada işlem gören BMS Birleşik Metal, şimdilerde 24,36 TL’den işlem görüyor. Hissenin borsada işlem görmeye başladığı Haziran 2021’deki ilk işlem fiyatı ise düzeltilmiş verilerle 5,10 TL’ye denk geliyor. Geride kalan zaman diliminde fiyatı yüzde 378 oranında arttı. Şirketin açıkladığı 2023 dokuz aylık mali tablolarda zayıf bir mali yapıya sahip olduğu görülüyor. Hasılattaki artış yüzde 17,73 oranında gerçekleşirken dönem kârındaki artış da yüzde 12,1 seviyesinde oldu. Oysaki firma son iki yılda kârını kayda değer oranda artırmıştı. Veriler firmanın 2023 yılında gelir ve kârlılığında zayıf bir seyir yaşandığına işaret ediyor. Şirket, 8 Kasım 2023 günü yaptığı açıklamadaysa Dilovası üretim tesisinde yapacağı Fosfatlama Tesisi projesiyle ilgili ruhsat başvurusunun yapıldığını bildirdi. Tesisin kapasitesi aylık 2.500 ton olacak. Açıklamada yüksek karbonlu malzeme üretiminde ton başına yaklaşık 15 dolar tasarruf sağlanacağı belirtildi. Tesisin önümüzdeki yılın ikinci çeyreğinde faaliyete geçmesi hedefleniyor. Öte yandan Kırşehir’de yapılması planlanan 5,9 milyon dolar büyüklüğündeki GES yatırımının finansmanının sağlandığı ve 2024’ün ilk çeyreği sonunda söz konusu yatırımın tamamlanacağı belirtildi. Açıklamada GES kurulumuyla yılda yaklaşık 1,1 milyon Dolar tasarruf sağlanacağı ve elektrik tüketiminin yüzde 80’inin temiz enerji kaynaklarından elde edileceği belirtildi.

Yatırımcının ilgisinin arttığı hisseler

 

12 göstergesi al veren hisseler (21.11.2023)

 

Yabancıların en fazla alım satım yaptığı hisse senetleri

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • MERHALET KUŞUÖTMEZ21 Kasım 2023 10:51

     (6)  (6)  (6)  (6)  (6)  (6)  (6)  (6)  (6)  (6)  (6)  (6)  (6)  (6)  (6)  (6)  (6)  (6)  (6)