E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemPutin Donbas kararını açıkladı: Donetsk ve Luhansk'ı tanıyorum---

Putin Donbas kararını açıkladı: Donetsk ve Luhansk'ı tanıyorum

Putin Donbas kararını açıkladı: Donetsk ve Luhansk'ı tanıyorum
21 Şubat 2022 - 23:45 borsagundem.com.tr

Ukrayna'nın doğusundaki Donbas kararını açıklayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Donetsk ve Luhansk'ı tanıyorum" ifadelerini kullandı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna doğusundaki Donetsk ve Luhanks bölgelerinin bağımsızlığını resmen tanıdı. Ülkenin doğusundaki Donetsk ve Luhanks'i de içine alan Donbas'ın tarihsel olarak Rusya'nın bir parçası olduğunu belirten Putin, "Bu kararı daha önce almalıydık. Federal meclisi bu kararı desteklemeye davet ediyorum. Dökülen bu kanlar Kiev'deki rejimin elinde olacaktır. Bu kararları açıklayarak Rus vatanseverlerin gücünün arkamda olduğunu hissediyorum" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk ve Luhanks'ın resmen tanınması konusunda bugün bir karar vereceğini açıklamıştı. Dünyanın merakla beklediği kararını açıklamak için kameralar karşısına geçen Putin, Donetsk ve Luhanks bölgelerinin bağımsızlığını resmen tanıdı.

"DÖKÜLEN BU KANLAR KİEV'DEKİ REJİMİN ELİNDE OLACAK"

Donbas bölgesinin tarihsel olarak Rusya'nın bir parçası olduğunu ifade eden Putin, konuşmasının sonunda nihai kararını açıklayarak "Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinin egemenliğini tanıyoruz. Bu kararı daha önce almalıydık. Federal meclisi bu kararı desteklemeye davet ediyorum. Dökülen bu kanlar Kiev'deki rejimin elinde olacaktır. Bu kararları açıklayarak Rus vatanseverlerin gücünün arkamda olduğunu hissediyorum." ifadelerini kullandı.

Putin'in açıklamasından satır başları;

"UKRAYNA MİMARI LENİN'DİR"

"Geçmişte olanlar değiştirilemez ama en azından bunların üstüne konuşabiliriz. Bunu dürüst, açık bir şekilde yapabiliriz herhangi bir siyasi amaç gütmeksizin. Hiçbir koşulda biz bir devlet oluşturmanın temelini bu şekilde kuramayız. Kimseyi suçlamıyorum. Geçmişte iç savaş sonrası yaşananlar yaşandı. Devlet bu şekilde oluşturuldu, tarihi bir olguydu, Ukrayna tam da bu şekilde oluşturuldu. Bolşeviklerin politikası olarak Ukrayna oluşturuldu. Şimdi Ukrayna'nın mimarı Lenin'dir. Belgeler de bunu söylüyor. Arşiv bunu söylüyor. Lenin'in Donbas bölgesine ilişkin görüşü de bu şekilde.

"ŞİMDİ LENİN'İ YOK SAYIYORLAR"

Şimdi Lenin'i yok sayıyorlar, komünizmi yıkmak olarak adlandırıyorlar. Bu konumdan oldukça mutluyuz. Aslında komünizmi yıkmak ne anlama geliyor Ukrayna için. Önceki Rusya egemenliğine bakacak olursak, bu toprağı elinizde tutmak ve konfederasyon olarak mümkün değildi. Bu ne gerçeklikle, ne de tarihi geleneklerle bağdaşabilirdi. Dolayısıyla Komünist Parti'nin tekelini sürdürmek anlamına gelecekti. Tüm bunlar gerçekte yalnızca formaliteydi. Belli başlı prensipler vardı. SSCB'nin egemenliği söz konusu değildi bu topraklarda. Pratik olarak oluşturulan devlet merkezi hale geldi. Stalin, Lenin'in değil kendi fikirlerini benimsedi.

Lenin'in prensipleri mevcuttu. Bunlar değerlendirilmedi. Buna ihtiyaç da yoktu. Totatiler rejim işe yaradı. Dışarıdan bakıldığında işler iyi gidiyordu. Bu bir utanç anlamına geliyor. Yıkıcı fantaziler söz konusuydu devrime yönelik olarak. Kimse bunu değerlendirmedi. Komünist Parti'nin liderleri güçlü bir sistem oluşturduklarını düşünüyorlardı. Bunu cumhuriyeti manipüle ederek yaptılar ve bunun maliyetleri vardı. Neticede ulusalcılık, milliyetçilik yok olmadı, devlete yıkım getirdi"

"UKRAYNA DIŞ GÜÇLER TARAFINDAN YÖNETİLİYOR"

2021'de tersanenin kapandığını gördük. 2016'dan itibaren tek bir uçak bile üretmediklerini görüyoruz. Geçmişte uçak üretimi yapan alanlar artık üretim yapmıyorlar. Gaz, taşımacılık için de aynı durum söz konusu. Sovyetler'den devraldıkları pek çok sektörün yok olduklarını görüyoruz. Bu fakirlik ve yıkıma yol açtı. Batı destekli seçimler yıllardır insanların kafasına sokuldu. Gerçek şu; Ukrayna ekonomisinin çöktüğünü halkın soyulduğunu görüyoruz. Ukrayna şimdi dış güçler tarafından yönetiliyor. Batıdan gelen kararlar doğrultusunda yönetilen bir ülke haline dönüştü.

Önemli kararlar üzerinde Batı söz sahibi. Devletten belediyeye kadar ana devlet kurumları, enerji şirketleri, taşımacılık tüm bu alanlar Batı tarafından yönetiliyor. Ukrayna'nın artık bağımsız bir sistemi bile söz konusu değil. Herhangi bir liman sisteminin bağımsız olduğunu söyleyemeyiz. Amerika'nın da aslında ulusal yolsuzlukla mücadele bürosunu yönettiğini görüyoruz. Bunun sonuçları nerede? Hala yolsuzluğun söz konusu olduğunu görüyoruz. Ukraynalılar ülkelerin koloni haline geldiğinin farkındalar. Artık kukla devleti haline geldiğinin farkında Ukrayna. Halkın çıkarlarına yöneticiler hizmet etmiyor. Tam tersine güç kullanarak Rusya'yı asimile etmeye çalışıyorlar, daha ayrılıkçı davranmaya çalışıyorlar. Kendilerini Rus olarak gören kişiler artık Ukrayna'ya ait değiliz diyorlar.

"UKRAYNA, RUS TOPRAKLARINI TEHDİT EDİYOR"

Bir ülkenin kendi güvenlik tehditlerinin, bir başka ülkeye tehdit oluşturmaması gerekmemektedir. Fakat Ukrayna, böyle yaparak Rus topraklarını tehdit ediyor. ABD liderliğinin aktif çatışma konusunda Ukrayna'nın doğusunda gerçekleşen olaylara göre şekilleneceğini gösteriyor. Söyledikleri şuydu; NATO barışçıl ve savunma ile ilgili bir yapıdır. Ancak biz sözlerin değerini biliriz. 90'larda Almanya'nın bir araya gelmesinden bahsettiğimizde Sovyetlere şu söz verilmişti; Burada idari kolluk kuvveti 1 cm bile sınır değiştirmeyecektir. Bize bu şekilde güvenceler verilmişti ancak daha sonra bu sözler değişti.

AB'den Putin'in açıklamalarına yanıt geldi

 

Putin'den kritik Ukrayna açıklaması: O topraklar bizim!

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Lala22 Şubat 2022 07:22

  Burada rus ajanları algı kasmaya çalışıyor. Putinin cecenistani nasıl yakıp yıktığını, Gürcistan'ı.nasil tankları ile ezip cumhurbaskanini görevden aldığını, Kazakistan'da iç karışıklık çıkarıp, kırımı nasıl işgal ettiğini görmeyip, abd kışkırtıyor diyorlar.

 • hım22 Şubat 2022 09:43

  aslında çeçenistan işgal etti rusya yı kadıyrov moskovadan her  sene 5 milyar dolar haraç alıyor

 • Acı gerçekler22 Şubat 2022 07:01

  Kralsın putin adamın dibisin sen müsade etmeden ukrayna natoya girecek ve seni karşılarında düşman görecekler öylemi. Hadi Nato şimdi ukraynaya yardım et kurtar bakalım putinden hadii

 • alu22 Şubat 2022 02:44

  Kazakistan aldı Ukrayna aldı bizde alalım eski yerleri

 • Pala22 Şubat 2022 07:19

  Aman diyum, ruslara erzurum ve İstanbul'u kaptırma yine

 • hakukitikuti 22 Şubat 2022 00:17

  RUSYADAN AYRILMAK İSTEYENLER ; PUTİN BEYANI  ESAS ALIP RUSYADAN sanırem AYRILABİLİRLER .İSİN VERMES İSE  ukrayna BEYANINI AHİM E TAŞIYABİLİRLER DİYE DÜŞÜNÜYORUM.......HEMDE SAVAŞMADAN,ÇATIŞMADAN AYRILABİLİRLER... YETERKİ UKRAYNA AYRILIKÇILARI İLE ORTAK BENSER AMAÇLI ÖSELLİKLERİ OLSUN ........   HER YERDE AYNI TÜR İSYANCILARI GEREK BUGUN GEREK YARIN NEReDE OLURSA OLSUN TANIMASI DEMEK sanırım. ...güçlü güçsüs  çoklu uluslar geliyor sanirem artık.... :)  :D  :D  :D  :D  :D  :D 

 • Mucise Reis ;)22 Şubat 2022 00:06

  ABD planı Rusya ya adım attırdı.? ABD bugünleri aslında bekliyordu. Rusya üzerine gelen, daraltılan bir baskı altında idi. ABD farklıdevletleri natoya aldı, Rusya karşısında Avrupayı birleştirmeyi amaç edindi. Rusya İllaki ABD için sorun olacaktı. Hatta Suriye Akdenizde lıman dahi aldı(surıye lıman şehrı 50 yıl sürelı anlt.) . ABD baskı baskı derken, Rusya adım attı ve üzerime gelen farklı üsler kuran, farklı devletleri natoya alan ABD oyunlarını sınırlarımda oynatmam dedi. Rusyanın sempatik, ekonomık, dlıploması, vb avrupaya sempatikliği bozulsun istedi ABD. ABD natoyu menfaatıne gore kullandı.  Turkiye suriye de ruslarla işbirliği etti. Silah alarak kasasına katkıda bulundu. ABD aslında ortamı kışkırttı. Rusya kendince adım attı. Rusya adım atmasa, ukrayna nukleer sılah ve abd araçları nato uyesi nato fuzeleri vb rusya ya tehdit olacaktı. Rusya ambargoyerse ,komşuları ve avrupa ile ilişkileri ticareti vb bozulur. Bir taşta 2 kuş ABd için.

 • roket adam22 Şubat 2022 00:04

  sıkıntı yok reis, gereken neyse sen yaparsın tarih ortada,