E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıPiyasalarda oluşan bu iyimserlik kalıcı mı---

Piyasalarda oluşan bu iyimserlik kalıcı mı

Piyasalarda oluşan bu iyimserlik kalıcı mı
11 Ağustos 2022 - 09:12 borsagundem.com.tr

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlaması bekleniyor.

ABD’de temmuz ayı TÜFE verisi aylık bazda değişim göstermezken, yıllık TÜFE %8,5 seviyesine gerileme kaydetti. Piyasadaki beklentilerden daha fazla bir gerileme kaydeden enflasyon verisi küresel risk iştahını destekledi. Enflasyon rakamı sonrasında Fed’in agresif bir faiz artışına gidebileceğine dair
korkular yatışırken, hisse piyasaları değer kazandı ve dolar küresel çapta düşüş gösterdi. Ana risk başlıkları altında piyasada oluşan bu iyimserliğin kalıcılığı takip edilecektir.

Açıklanacak önemli ekonomik veriler

• 10:00 Türkiye – Cari İşlemler Dengesi Önem: Yüksek
• 15:30 ABD – ÜFE/Çekirdek ÜFE Önem: Yüksek

BIST-100 güne başlangıç

ABD’de beklentilerden daha fazla bir gerileme kaydeden enflasyon verisi sonrasında risk iştahı güç kazanırken, küresel hisse piyasalarında alıcılı bir fiyatlama etkili oldu. Yurt dışındaki pozitif havanın katkısıyla BIST-100 Endeksi’nde de alımlar güç kazandı ve endeks günü %1,59 oranında değer kazanımıyla 2.829,58 puandan tamamladı. ABD borsaları günü güçlü yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah hafif alıcılı bir seyir etkili oluyor. Asya piyasalarında yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 17,88
– 17,90 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 17,92’li seviyelerden işlem görmekte. Bu görünüm altında BIST100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 strateji

Tarihi zirvesini 2.829,62 seviyesine taşıyan BIST-100 Endeksi’nde 2.800 üzerinde bir kapanışın görülmesi olumlu bir gelişme oldu. Bu hafta 2.800 üzerinde tutunmakta zorlanan ancak dün itibariyle bu seviye üzerinde kapanış yapan endekste 2.850 ve 2.886 seviyeleri direnç olarak takip edilecektir. Bu seviyelerin aşılması halinde hızlı bir şekilde 2.900’lü seviyeler gündeme gelebilir. Olası geri çekilmelerde 2.800 seviyesi ilk destek noktası olup, devamında 5 günlük üssel ortalama (2.774) – 2.750 ve 2700 seviyeleri destek olarak izlenebilir. Teknik indikatörlerde yorulma emareleri görülmesine karşın 5 günlük üssel ortalama ile 2.750 seviyesi  üzerinde kalındığı müddetçe mevcut pozisyonların korunabileceğini ve iz süren stoplarla yeni pozisyon denemeleri yapılabileceğini değerlendiriyoruz.

ABD ve Avrupa vadelilerde pozitif seyir

 

ABD enflasyonu sonrası piyasalar pozitif

 

Bakır fiyatları 6 haftanın zirvesine çıktı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)