E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum Raporları Piyasalarda kısmi olarak risk iştahı kesildi---

Piyasalarda kısmi olarak risk iştahı kesildi

 Piyasalarda kısmi olarak risk iştahı kesildi
02 Ağustos 2022 - 09:44 borsagundem.com.tr

Dinamik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende piyasalardaki gelişmeler mercek altına alınıyor.


Küresel piyasalarda Fed’in güvercin tavrı ve bilanço etkileriyle risk iştahındaki açılmayı takip ediyoruz.
Global piyasalarda kısmi olarak risk iştahının kesildiğini gözlemledik. Buna Amerika ve Çin arasında gerçekleşen sert söylemler, tekniksel bazda kar satışları ve açıklanan PMI verilerindeki gerilemenin neden olduğu görüşündeyiz.

ABD endekslerinde %0,28 seviyesine kadar geri çekilirken bunda en büyük katkı jeopolitik gerilim oldu. Öte yandan ülkede ISM 52,8 seviyesine erilemesine rağmen alt kalemlerde enflasyonun hız kestiğne yönelik belirtilerin olmasını not etmekte fayda görüyoruz.

Avrupa endekslerinde İtalya hariç kısmi satıcılı bir kapanış takip ettik. Veri bazında, Euro Bölgesi imalat PMI’ın 49,8 ile 25 ayın en düşük seviyesi kaydedildi.

Asya endeksleri dün itibariyle kısmi alıcılı tarafta yer alırken jeopolitik gerilim nedeniyel %3’e yakınsayan satıcılı işlem görüyor. Öte yandan G.Kore’de Temmuz ayına ilişkin enflasyon %6,3 ile 1998’den beri en yüksek seviyede yer alıyor.

BİST100 endeksi dün %2,47 yükseliş kaydederek 2.656,32 seviyesinden kapandı. Geçtiğimiz haftanın yükselişi tek günde elde eden endeks, kapanış rekorunun da geldiğini belirtmek isteriz.Kısa vadede 2570 seviyesi üzerinde kalıcılık halinde yükseliş yönlü fiyatlanmların devam edeceği görüşündeyiz. 2650 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması halinde ise 2800 direnç seviyesi hedeflenebilir. Düşüş yönlü fiyatlanmalarda ise 2600 ve 2550 desteklerini takip ediyor olacağız.

Günün veri akışında ABD’den JOLTS ve Fed yetkililerinin konuşmalarını takip ediyor olacağız.İçeride ise Şişe Cam’ın finansal sonuçları gündemimizde olacak.

4 hissede ortaklık yapısı değişti

 

Bugün 2 hissenin fiyatında düzeltme yapılacak

 

Küresel piyasalarda yön aşağı

 

BİST100 endeksinde pozitif açılış beklemekteyiz.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)