E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemNecdet Özel de milletden af diledi---

Necdet Özel de milletden af diledi

Necdet Özel de milletden af diledi
12 Ağustos 2016 - 08:37 borsagundem.com.tr

TSK içinde FETÖ yapılanmasına göz yummakla eleştirilen eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel özür diledi ve herkesi aynısını yapmaya çağırdı

TSK'da FETÖ'ye karşı "kör" olmakla suçlanan Necdet Özel'den çarpıcı açıklamalar.

Hürriyet yazarı Fikret Bila'ya konuşan Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, darbe girişimi için "Millet hepimizi affetsin. Asker-sivil sorumluluk takamındaki herkes milletten özür dilemeli" dedi.

Necdet Özel darbe girişimini ilk olarak eşi Kamuran Hanım'ı arayıp "Köprüyü askerler kesti. Bir gariplik var" diyen akrabasından duyduğunu anlattı. İşte Özel'le yapılan röportajdan öne çıkanlar:

BENİM YÜREĞİM YANIYOR

"Sayın Cumhurbaşkanı ve ben özür diledim ama yetmez. Herkes dilemeli. Ne kadar mağdur olan silah arkadaşlarıyla ilgili hukuka uygun davranmış olursak olalım eğer TSK'dan böyle bir hareket çıkmış ve bunları yaşamışsak hepimizin sorumluluğu var demektir. Ben daima dürüst oldum. Bu olaydan sonra yüreğim yanıyor. Ömrüm oldukça da yanacak. Ben bundan sonra böyle bir yürekle yaşayacağım.

SİYASİ İRADE ONAYI VARDI

“Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) faaliyetleri 8-9 ay süren bir faaliyettir. Hazırlıklar her yılın ocak ayında başlar. Genelkurmay İkinci Başkanlığı general ve amirallere anket formları gönderir. Albaylara da kendi devreleri için anket formları gönderilir. Onlar devre arkadaşları için general ve amiral olmalarını düşündükleri bir liste yaparlar. Sonra anket sonuçları Genelkurmay’a gelir. Sonra ikinci anket yapılır. Ben bu süreçlere hiç müdahil olmadım, listeler önüme gelinceye kadar müdahale etmedim. Kendime göre demokratım. Ayrıca terfi edilecek kadrolar da bellidir. Yani kontenjanlar bellidir, terfi için der uzatmalar için de. Bu sayıları aşamazsınız. Terfiler üç ölçüye göre yapılır: Görev ihtiyacı, yeterlilik (sicil) ve komutanların tercihlerine göre oluşan liste sıralaması. Anketler geldikten sonra orgeneral ve oramirallere tekrar gönderilir. Onlardan gelen sonuçlar Genelkurmay’a ulaşınca, bu kez ayrı ayrı kuvvet komutanlarına kendi kuvvetlerindeki liste gönderilir, tekrar görüşleri alınır.

ONAYLI LİSTEYLE YAŞ’A GİDERDİM

Bütün bu aşamalardan sonra terfi listesi YAŞ’tan önce oluşur. Bu kez ben bu listeleri alıp Başbakan’a giderim. Başbakan da listeye bakar, gerek görürse değişiklikler yapar. Ondan sonra da onay verir. Ben onay verilmiş listeyle YAŞ toplantısına giderim. Yani kararlar anlattığım prosedür sonunda ortak alınan kararlardır. Darbe girişimine katılan FETÖ’cü oldukları anlaşılanların terfileri de bu prosedürle yapılmıştır."

BALYOZ VİCDANIMDA SIZI

"Ergenekon ve Balyoz’dan mağdur olan arkadaşlarım için üzüntüm çok büyük, vicdanımda bir sızı olarak kaldı. Birçoğu komutanlık görevini üstlenecek tecrübe ve donanıma sahipti. Benim için en önemli şey vicdan artı hukuktur. Hukuku izledik ama vicdanım sızlıyor.”

KOMUTANA "EKRANA" ÇIK DEDİM

"İkinci Başkanı aradım yanıt yok. Birinci Ordu Komutanı Ümit Dündar Paşa'yı buldum. Çok eskiden tanırım. Ona cesaret verdim, hemen televizyona çıkmasını tavsiye ettim. Kolordu komutanlarının durumunu sorduğumda 'ikinci Kolordu ve Beşinci Kolordu komutanları sağlam. Üçüncü Kolordu Komutanı izinde' dedi."

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (11)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • hurdacı 13 Ağustos 2016 07:04

  İki gecede iki terfi birden alıp genel kurmay olursan

 • eric12 Ağustos 2016 18:44

  bağımsız yargı önünde af dile bakalım! ki halkın gözünde zaten müebbet hapse mahkum olmuşsun aynı soğancı başı gibi.

 • üniformayı ucuzlatanlar12 Ağustos 2016 18:34

  sizin yüzünüzden ölenler ordudan atılanlar sönen aileler hakkı yenenler hapiste çürüyenler

 • sermet12 Ağustos 2016 18:32

  son 20 yıldaki genel kurmay başkanları ve kadrosu irdelenmeli

 • erdal12 Ağustos 2016 15:43

  hayat size güzel olur affederiz..ne yetersiz idarecilerimiz varmış görmüş olduk.

 • mert12 Ağustos 2016 14:51

  Seni kimse affetmez vebalin çok büyük bizi bugünlere getiren adansın. TSK yı bitirdin

 • vatandaş12 Ağustos 2016 13:30

  Ben affedmiyorum....Yargı işletilsin...Gereği yapılsın..

 • halden12 Ağustos 2016 12:15

  emekli olmuş genel kurmay başkanını istifaya davet eden yorumcu!.. gündemi ne kadar takip ettiğin ve bu konularda ne kadar bilgi sahibi olduğun malum olduğu kadar, bilgi sahibi olmadan yaptığın yorum da o kadar hayret verici!.. işte bu yüzden iyi durumdayız diyorum, hiçbir şey olmaz bizden, yazık!..

 • yuregin yaniyorsa istifa et!12 Ağustos 2016 11:27

  yuregin yaniyorsa istifa et ve onurunu koru hic olmazsa.

 • HİLAL12 Ağustos 2016 11:20

  Devletin üst kademesinde gören yapanlar aldatıldık demeyle, yanılmışız demeyle kurtulmamalı devleti yönetme mesuliyetine sahip olanlar bu işin hesabını yargı önünde vermeli devlet sizin babanızın çiftliği değil deneme tahtası değil bu insanlara rütbe veren görev verenler hesabını vermeli.

 • vah vah!12 Ağustos 2016 10:46

  sen de mi aldatıldın be paşa! bu işler, TSK için ağır sözler söyleyen Bülent Arınç'ı kutlamaya benzemez. Özkök, Büyüknıt, Başbuğ, zatıaliniz ve Akar efendi memleketin yüzakısınız yüz!!