E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıJPMorgan, petrol fiyat tahminini revize etti---

JPMorgan, petrol fiyat tahminini revize etti

JPMorgan, petrol fiyat tahminini revize etti
21 Kasım 2023 - 10:39 borsagundem.com.tr

JPMorgan, Brent petrolünde ortalama fiyatın 2024'te 83 dolar olmasını, 2025'te düşmesini bekliyor

JP Morgan, Brent tipi ham petrolün varil fiyatının önümüzdeki yıl ortalama 83 dolar olacağını tahmin etti.

Banka, bu tahminin, analistlerin ABD'de petrol talebinin dirençli olacağı, gelişmekte olan piyasalarda güçlü talep artışı yaşanacağı ve Avrupa piyasalarında istikrar beklentilerine dayandığını vurguladı.

JP Morgan analistleri 2025 yılı için ortalama Brent ham petrol fiyatının varil başına 75 dolar olmasını beklediklerini de ifade ettiler.

Diğer pek çok tahmin gibi bu tahmin de önemli enerji verimliliği kazanımları ve içten yanmalı motorlu araçlar pahasına elektrikli araç satışlarında büyüme beklentilerine dayanıyor ve bu da yakıt talebinin düşmesine yol açıyor.

Banka aynı zamanda, son dönemdeki artışın ardından jet yakıtı talebinde de zayıflama bekliyor.

Toplam talep açısından bakıldığında, JP Morgan analistleri bu yıl için 1,9 milyon varillik bir büyüme beklerken, bu rakamın 2024 yılında 1,6 milyon varile düşeceğini tahmin ettiled.

Bankanın analistleri, "Devam eden ekonomik zorluklara rağmen, talebin güçlü gelişmekte olan piyasalar, dirençli ABD ve zayıf ancak istikrarlı Avrupa tarafından desteklendiğini görüyoruz. alep kompozisyonu muhtemelen değişecek, talep artışlarının üçte ikisi genel ekonomik genişlemeden gelirken, jet yakıtının normalleşmeye devam etmesi geri kalanına katkıda bulunacaktır" değerlendirmesini yaptılar.

Arz tarafında ise JP Morgan, OPEC+'nın fiyatları belirli bir seviyenin üzerinde tutma çabalarını baltalayabilecek OPEC dışı üretimde büyüme bekliyor. OPEC dışı arz artışı yeterince güçlü olursa, Brent'i varil başına 70 doların altına itebilir.

Bu bağlamda JP Morgan analistleri, OPEC+'nın fiyatları desteklemek için üretimi kısmaya devam etmesini beklediklerini de ifade ettiler

Goldman Sachs Pazartesi günü yaptığı açıklamada, kartelin 26 Kasım'da yapacağı bir sonraki toplantıda OPEC+'nın daha derin kesintilere gitmesini beklemenin makul olduğunu söylemişti.

Petrolde olumsuz beklenti düşüşü

 

Rusya, Çin'in bir numaralı petrol tedarikçisi olmayı sürdürdü

 

Commerzbank'tan petrol tahmini

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • HASAN HÜSEYİN KARTAL21 Kasım 2023 11:16

    İran aslında filistin konusunda abd ile anlaşmış durumda yalandan düşman görünüyorlar.İran asla güvenilmez.her konuda sürekli abd ile paralel hareket ederler aslında.tüm müslüman ülkeler petrol konusunda adım atsalar israil asla filistine saldıramaz.