E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıGelen verilere karşılık piyasalar hala yön tayin edemedi---

Gelen verilere karşılık piyasalar hala yön tayin edemedi

Gelen verilere karşılık piyasalar hala yön tayin edemedi
17 Kasım 2023 - 09:32 borsagundem.com.tr

Dinamik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende piyasalar mercek altına alınıyor

ABD tarafından gelen haftalık işsizlik başvuruları, 220 binlik beklentinin üzerinde, 231 bin olarak açıklanırken süregelen işsizlik başvuruları 1 milyon 865 bine çıkarak, üst üste 8. haftada artarak son 2 yılın en yüksek seviyelerine ulaştı. Bu durum ABD’de artık daha yavaş bir hızda istihdam yaratılrken ülkedeki işsizlik oranı arttı ve ücret artışları yavaşladı. Ülkede sanayi üretimi ise Ekim’de bir önceki aya kıyasla % 0,6 daraldı. Makroekonomik taraftaki son veriler, gelecek yıl için Fed'in faiz indirimi beklentilerini azaltmaya devam ederken bazı Fed üyeleri tarafından gelen sıkı para politikasının devam etmesi gerektiğinin görüşü temkinli bir duruş sergilemeye devam ediyor.

ABD endeksleri, günü Dow Jones haricinde günü yataya yakın pozitif seyirde tamamlarken ABD vadelileri ise Nasdaq haricinde yataya yakın tarafta işlemlerine devam ediyor.

Avrupa endeksleri, Almanya haricinde %1,0’a yakınsayan düşüşle günü tamamladı. Petrol ve doğal gaz sektörleri ise %2,7 değer kaybetti. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Avrupa'da şimdiye kadar tüm sistemik risklerin aynı anda gerçekleşmesini içeren en kötü senaryonun gerçekleşmesinden korunulduğunu belirtti.

Asya endeksleri, haftanın dördüncü işlem gününü Kospi haricinde %1,3’e varan düşüşle tamamladı. Bölge endeksleri gün içi işlemlerinde Nikkei haricinde %2,13’e yakın negatif tarafta işlem görmeye devam ediyor. ABD'nin çip ihracatını kısıtlamasının etkisiyle ve şirketin Cloud birimini halka açma planından vazgeçmeye hazırlandıklarını belirtmesiyle Çin merkezli e-ticaret şirketi Alibaba Group, Hong Kong'da erken saatlerde yaklaşık %10 değer kaybetti.

Bist100 endeksi, %1,50 değer artışıyla 7.780,68 puan seviyesinden günlük kapanış gerçekleştirdi ve toplamda 75,6 milyar TL işlem hacmi gerçekleştirdi. Ara destek seviyesi olarak 7.750 seviyesini takip ederken olası geri çekilmelerde 7,700 seviyesini takip ediyor olacağız. Önceki kapanışa göre mali endeks %1,73, teknoloji endeksi %0,72, sanayi endeksi %0,67, hizmetler endeksi %1,77 değer kazandı.

Bugün, İngiltere’de perakende satışlar, Euro Bölgesi tüketici fiyat endeksi ve ABD inşaat izinlerini takip ediyor olacağız.

BİST100 endeksinin pozitif bir başlangıç yapmasını bekliyoruz.

Bugün Koroplast’ın hisse fiyatında düzeltme olacak

 

Fiyat hareketi güçlü hisseler (17/11/2023)

 

Küresel piyasalar yön bulmakta zorlanıyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • azmi17 Kasım 2023 11:19

    İyi gelen ne bize.. PMI verileri mi düzelmiş. Cds puanımız mı düşmüş , yurda döviz , yatırım mı gelmiş , bütçe açığı mı düzelmiş , cari açık mı finanse edilmiş , dış ticaret açığı mı iyileşmiş , enflasyon mu düşmüş , vatandaşın alım gücü mü yükselmiş ,vs vs

  • oktay doğaner18 Kasım 2023 01:29

    2021 yılı bist 100 kapanışı 1857 puan, 2023 yıl sonuna doğru 7800 puan bu  2 yıllık sürede saydığın verilerin hangisi bugünden daha iyi idi ?