E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıFed hamlesinin büyüklüğü konusunda önemli belirsizlik var---

Fed hamlesinin büyüklüğü konusunda önemli belirsizlik var

Fed hamlesinin büyüklüğü konusunda önemli belirsizlik var
24 Kasım 2022 - 08:22 borsagundem.com.tr

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende küresel piyasalar mercek altına alınıyor


1-2 Kasım Fed toplantısının merakla beklenen sonuçları, yetkililerin artık daha küçük adımlarla hareket edebileceklerinden büyük ölçüde memnun olduklarını gösterdi. Ama diğer taraftan da oranların daha yavaş artacağına dair fikir birliğine rağmen, oranların ne kadar yükselebileceği konusunda hala önemli bir belirsizlik var.

Tutanaklar aynı zamanda hızlı politika sıkılaştırmasının ekonomik büyüme ve finansal istikrar üzerinde oluşturabileceği riskler konusunda Fed içinde yükselen bir tartışmaya da işaret ederken, aynı zamanda politika yapıcıların , enflasyonda gözle görülür çok az ilerleme olduğunu ve oranların hala artırılması gerektiğini kabul ettiklerini gösterdi.

Vadeli işlem piyasası, Aralık toplantısında 50 baz puan artışla %4,25- %4,5'e %76 şansa işaret ederken, yatırımcıların çoğu ABD federal fon oranı hedefinin önümüzdeki Mayıs'a kadar %5'in üzerine çıkarmasını bekliyor.

Doların altı majör rakibi karşısındaki değerini ölçen dolar endeksi, bir gecede %1'lik düşüşün ardından %0,066 düşüşle 105,830'da ve Euro da %0.23 artışla 1.0419$'da işlem görmekte.

Asya borsaları, ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımlarını yavaşlatabileceği sinyalleri, doların zayıflaması ve Çin kabinesinin , bankaların zorunlu karşılık oranlarında (RRR) yaklaşan bir indirim olasılığını işaret ederek, KOVID'den hırpalanmış ekonomisini canlandırmak için yeni teşvik tedbirleri sözü vermesi ile yükselişte.

MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse endeksi %0.8, Güney Kore %0.6 , Çin %0.5 ve Hong Kong %0.9 , Japon Nikkei %1.3 pozitif seyirdeler. Diğer taraftan S&P 500 vadelileri %0.2 ve Nasdaq vadelileri de %0.3 yükselmiş durumda.

Bu sabah , Bank of Korea da sıkılaştırma hızını( faiz artırma) , yaklaşmakta olan küresel durgunluğun ortasında büyük boyutlu faiz artışlarından uzaklaşan merkez bankalarına katıldı ve gösterge faiz oranını yüzde 3,00'ten yüzde 3,25'e çıkardı. Bank of Korea , bir önceki toplantısında faizde 50 baz puan artışa gitmişti.

G7 ülkelerinin Rus petrolüne yüksek bir fiyat tavanı getirmeyi düşündüğüne dair haberlerin arzın kesintiye uğramasına ilişkin korkuların hafiflemesi ve ABD benzin stoklarında beklenenden daha fazla birikme petrol fiyatları kayıplarına devam etti. 65-70$/varil aralığının piyasaların beklediğinden daha yüksek olması küresel arzın kesintiye uğrama riskini azaltması beklenmekte.
Çin’in artan korona virüs vakalarını dizginlemek için daha fazla kısıntı getirmesi de yatırımcıların ekonomi ve yakıt talebiyle ilgili endişelerini artıran diğer bir etmen oldu.

Ve en heyecanlandıran gelişme ise; Chevron Corp’ının , Venezüella hükümeti ve muhalefeti ile Venezuela'daki operasyonlarını genişletmek ve petrol ticaretine devam etmek için siyasi müzakereleri yeniden başlatma haberi oldu. Bu hafta sonu ABD’li yetkililerinde katılacağı görüşme Ekim 2021'den bu yana bu tür ilk görüşmeler olacak ve ABD'nin OPEC ülkesine yönelik petrol yaptırımlarını hafifletmenin yolunu açabilirler.

Tüm bu gelişmeler neticesinde; Brent ham petrol vadeli işlemleri %0,5 düşüşle varil başına 84,98 , ABD WTI vadeli işlemleri %0,6 düşüşle varil başına 77,59 dolara geriledi.

İş adamı Fahrettin Ulusoy vefat etti

 

Günün önemli şirket haberleri 24/11/2022

 

Asya borsaları Fed'in açıklamalarıyla yükseldi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)