E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum Raporları Çin’deki gelişmeler risk iştahını baskılıyor---

Çin’deki gelişmeler risk iştahını baskılıyor

 Çin’deki gelişmeler risk iştahını baskılıyor
28 Kasım 2022 - 09:07 borsagundem.com.tr

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST 100 Endeksi’nin güne hafif satıcılı bir açılışla başlaması bekleniyor.

Çin’de sıfır Kovid politikasına yönelik başta finans merkezi Şanghay olmak Pekin’de de etkili olan protestolar küresel piyasaların ana gündeminde yer alırken, Çin’deki gelişmelerin risk iştahı üzerinde baskı oluşturduğu görülüyor. Çin’deki gelişmeler ile bu hafta küresel çapta açıklanacak ekonomik veri akışları risk iştahını şekillendirecektir. Yurt içinde ise bugün 15:30’da başlayacak olan Kabine Toplantısı ve bu toplantı sonrasında verilecek mesajlar yakından takip edilecektir.

Açıklanacak önemli ekonomik veriler

• 17:00 ECB Başkanı Lagarde Konuşması Önem: Yüksek
• 20:00 Fed Üyesi Bullard Konuşması Önem: Yüksek

BIST-100 güne başlangıç

Çin’de yaşanan protestolar yeni haftada küresel risk iştahı üzerinde baskı oluştururken, yaşanan gelişmeler hisse ve emtia piyasalarında satıcılı bir fiyatlamaya neden oluyor. BIST-100 Endeksi cuma gününü %0,33 oranında değer kazanımıyla 4.874,34 puandan tamamladı. Cuma günü erken kapanış yapan ABD borsaları günü karışık kapanışlarla tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah zayıf bir seyir etkili oluyor. Asya piyasalarında Çin ve Hong Kong öncülüğündeki satışlarla kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne zayıf açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 18,63 – 18,64 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:55 itibariyle 18,62’li seviyelerden işlem görmekte. Bu görünüm altında BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 strateji

Teknik indikatörlerde yorulma emareleri ile negatif uyuşmazlıkların gözlendiği endekste küresel tarafta zayıflayan görünüm de dikkate alındığında yaşanabilecek olası düzeltmelerde önceki tarihi zirvenin bulunduğu 4.784 seviyesi ile eylül sonundan itibaren takip ettiğimiz yükseliş trendi (4.637) destek olarak takip edilebilir. Yükseliş trendinin kırılması durumunda endekste satış baskısının artış kaydettiği görülebilir. Bu durumda 4.550 ve 4.446 seviyeleri gündeme gelebilir. Ancak yükseliş trendi (4.637) üzerinde kalındığı sürece geri çekilmelerin sınırlı kalabileceğini ve mevcut pozisyonların korunabileceği değerlendiriyoruz. Yukarı yönlü hareketlerde ise tarihi zirvenin bulunduğu 4.939,73 ve psikolojik öneme sahip 5.000 seviyesinin aşılması durumunda alımlar yeni bir ivme kazanabilir.

Yabancılar borsada hangi hisseleri alıyor?

 

Küresel petrol piyasasında değişim sinyali

 

Bu hafta dikkatler Powell'da! Beklentileri onaylayacak mı?

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)