E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBorsada açığa satış tedbirleri bugün de devam edecek---

Borsada açığa satış tedbirleri bugün de devam edecek

Borsada açığa satış tedbirleri bugün de devam edecek
22 Eylül 2022 - 08:35 borsagundem.com.tr

Borsa İstanbul'da geçen hafta başlayan açığa satışta yukarı adım kuralı bugünkü seansta da geçerli olacak.

Geçen hafta uygulamaya alınan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralı bugünkü seansta da geçerli olacak.

Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayınlanan Borsa İstanbul açıklaması şöyle:

"BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda 14/09/2022 ile 21/09/2022 tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 22/09/2022 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.

Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.

Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir."

Yukarı Adım – Uptick Kuralı nedir?

Sermaye piyasalarında açığa satışta uygulanan kuralardan biri olan yukarı adım kuralıdır. Organize bir piyasada işlem gören bir menkul kıymetin işlem sırasındaki fiyatının üstündeki fiyata üst fiyat denir. Uptick kuralı da açığa satış işleminin, hissenin en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden olması kuralı olarak adlandırılır. Ancak, hissenin son gerçekleşen fiyatı bir önceki fiyattan daha yüksekse, açığa satış son gerçekleşen fiyat seviyesinden de yapılabilir.

Borsada satıcılı başlangıç bekleniyor

 

ABD ve Avrupa vadelilerde negatif seyir

 

Hisse senedi piyasaları yeniden toparlanma arayışında

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Zeki Burhan22 Eylül 2022 19:53

    Ne önlemi, ISGMYO da hergün açılış TABANDAN başlıyor,yukarıdan kitlediler yatırımcıya,aşağıdan toplayacaklar ohhh ne ala, bu İMKB yöneticileri ne iş yaparlar ki acep,soyuluyoruz imdaaaaat.

  • Bik22 Eylül 2022 09:02

    Önlemler, atı alan Üsküdar'ı geçince geliyor.