E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiAlmanya’da iş dünyası ekonomi için iyimser---

Almanya’da iş dünyası ekonomi için iyimser

Almanya’da iş dünyası ekonomi için iyimser
16 Şubat 2021 - 13:56 borsagundem.com.tr

ZEW: Almanya için ekonomik beklentiler Şubat'ta ciddi şekilde yükseldi

Almanya için ZEW tarafından hazırlanan ekonomik beklentiler endeksi Şubat ayı araştırmasında da ciddi şekilde artış gösterdi. Endeks, Ocak ayına göre 9,4 puan artarak 71,2 puana çıktı.

Almanya'nın cari ekonomik durumuna yönelik değerlendirmeler hafif şekilde kötüleşse de genel olarak son 6 aya paralel bir seyir izledi.

Cari ekonomik durum göstergesi Şubat ayında Ocak ayına göre sadece 0,8 puan düşüşle 67,2 puan oldu.

ZEW Başkanı Achim Wambach yaptığı değerlendirmede, "Finansal piyasa uzmanları gelecek konusunda iyimserler. Onlar, Alman ekonomisinin gelecek 6 ayda yeniden büyüme rayına döneceğine güveniyorlar. Özellikle tüketim ve ticarette net bir kriz öncesi seviyelere dönüş süreci bekleniyor. Bu, daha yüksek enflasyon bekleyişleri ile de bir araya gelecek" ifadelerini kullandı.

Finansal piyasa uzmanlarının Euro Bölgesi ekonomik kalkınması için beklentileri de Şubat ayında Ocak ayına göre 11,3 puan artarak 69,6 puana çıktı. Euro Bölgesi için cari ekonomik durum göstergesi de 4,3 puan artarak -74,6 olarak gerçekleşti.

Enflasyon beklentilerinde keskin artışa da işaret eden ZEQ araştırmasına göre, Euro Bölgesi için enflasyon göstergesi 20,2 puan artarak 71,8 puana çıktı. Almanya için enflasyon göstergesi 15,3 puan artışla 73,5 puana yükseldi.

Euro Bölgesi beklenenden az daraldı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)